Kitlesel Fonlama

Kitlesel fonlama, birçok ticari girişimin hayata geçmesine yardımcı olan geleneksel melek ve risk sermayesi fonlarına bir alternatif olarak kabul ediliyor. Kitle fonlamasının temel fikri, büyük gruplara iş fikri sunmak ve finansal destek aramaktır. Kitlesel fonlama yüzlerce yıldır var olmasına rağmen, son zamanlarda dijital platformlar üzerinden yürütülmektedir.

Bugüne kadarki en başarılı platformlar, birçok girişimin başlangıç ​​finansmanını oluşturmasına yardımcı olan Kickstarter ve Indiegogo olmuştur. Dijital platformlar özellikle süreçlerin hızlı bir şekilde binlerce yatırımcılara sunulmasına olanak sağladığı için alanda büyük bir dönüşüm yaşamasına neden olmuştur.

Dijital platform üzerinden yeni nesil bir yatırım ve fonlama sistemi olan ve Dünya Bankası araştırmalarına göre 2025 senesine kadar 90 milyar doların üzerinde hacme ulaşması beklenmektedir. Kitlesel fonlama sistemi, girişimciler ve yatırımcıların internet üzerinden platformda bir araya getirilmesi esasına dayanıyor.  İnternet üzerinden önerilen bir girişime veya projeye sermaye toplanmasını sağlayan bir fonlama yöntemi şeklinde çalışıyor. Bu yapıda bir projenin büyük kitlelere sunulmasına olanak sağladığı için fonlamada girişimcilere büyük bir olanak sağlamaktadır.

Sermayenin toplanmasında finansal katkısı bulunan destekçiler, sadece bağış yapabildiği gibi aynı zamanda yatırım yaptığı projeden hisse veya ilk üretim ya da hizmet kazancı karşılığında da destek olabiliyor. Bu süreç girişimci ve yatırımcılar arasındaki duruma göre gelişmektedir.

İyi bir projesi olan ancak sermayesi olmayan bir girişimci, projesinin tüm detaylarını kitlesel fonlaması siteleri aracılığıyla paylaşıyor. Projeye ilgi gösteren birey ya da kurumlar proje için finansal destek sağlıyor. Verilen bu destek karşılıksız bağış olabileceği gibi aynı zamanda hisse, faiz ile borçlanma veya gelecekteki kazançlardan belirli bir miktar pay alma seçeneğiyle de olabiliyor. Bu seçenekler tamamen girişimcinin projesine nasıl destek almak istediğiyle ilgili.  Ayrıca her şeyin internet üzerindeki platformlar üzerinden gerçekleşiyor olması da kitlesel fonlamanın en önemli özelliğidir.

Kitlesel fonlamanın internet üzerindeki site ve platformlar üzerinden yapılıyor olması yatırımcı veya projesine sermaye arayan girişimciyi etkin konuma getiriyor. Projeniz varsa  hemen projenize ait detayları hazırlayıp, sermaye toplamaya başlayabiliyorsunuz. Kitlesel fonlama yöntemiyle proje sahibinin nasıl destek almak istediğine bağlı olarak çeşitli seçeneklerle destek talebinde bulunabilmesi kapsamında bu seçenekler bağış, ödül, hisse ve borçlanma karşılığında olabiliyor.

Bağış ve ödül karşılığında toplanan sermaye, bağış miktarı kadar destekçilere taahhüt edilen ödüllerden oluşuyor.  ABD, İngiltere, Japonya ve Yeni Zelanda’da bağış veya ödül karşılığında destek toplanabilmektedir.

Hisse veya borçlanma karşılığında kitlesel fonlama ise yatırımcılara destekleri karşılığında hisse vermek ya da fonlanacak girişimin borçlanması ve yatırımcıya, yatırım tutarına göre belirli bir faiz oranıyla geri ödeme taahhüdünde bulunmasıyla gerçekleşiyor.

Bugüne kadar pek çok proje kitlesel fonlama yoluyla sermaye toplamayı başarmış durumda. En bilinen kitlesel fonlaması platformlarından biri olan Kicstarter. İstatistiklere göre yalnızca bu platform üzerinden 105.000’den fazla proje başarıyla finanse edilmiş durumda. Diğer bir fonlama sitesi olan Indiegogo’da benzer başarıyı göstermiş durumda.

Kitlesel fonlama yöntemiyle yatırım için gerekli para kalabalık bir insan grubundan ve online topluluktan edinilir. Katkıda bulunan her kişi ortak çabaya küçük bir katkıda bulunur. Kitlesel fonlama yöntemi, belirli bir kişinin ya da grubun yatırımından ziyade birbiriyle bağlantısı olmayan pek çok kişinin katılımıyla gerçekleşir. Bu yönüyle dış kaynak kullanımında bir nevi imece benzeri bir modeldir.